Rozšířená realita ar

rozšířená realita ar
rozšířená realita ar

Rozšířená realita je technologie, která překrývá virtuální objekty v reálném prostředí.

Rozšířená realita (AR) je technologie, která vrství digitální prvky na reálný svět.

Používá se v mnoha různých aplikacích, od her po navigaci, a lze ji najít v různých odvětvích od vzdělávání po medicínu.

Nejběžnější forma AR spočívá v umístění virtuálního obrazu na něco, co vidíte v reálném světě; například když se díváte na telefon při hraní hry Pokemon Go nebo na filtry Snapchat, které z lidí dělají psy nebo kočky (vážně).

Rozšířená realita je spojení dvou slov: „augment“ a „reality“. To znamená, že přidává funkce do vašeho současného prostředí.

Augment znamená zvětšení nebo rozšíření. Může také znamenat něco vylepšit tím, že k tomu přidáme něco dalšího. Když například přidáte sůl do jídla, rozšíříte tím chuť pokrmu, protože sůl dělá všechno chutnější!

Realita se vztahuje k našemu okolnímu světu – k věcem, které vnímáme svými smysly (zrak sluch hmat čich). Rozšířená realita je doslova vylepšení nebo přidání počítačem generovaných informací nad skutečné objekty nebo události tak, aby se jevily smysluplnější než předtím.

Rozšířená realita: Rozšířená realita je v podstatě rozšířená realita: Nejběžnějším příkladem rozšířené reality je použití kamery v telefonu k zobrazení postaviček Pokémonů v reálném životě.

Rozšířená realita aplikace je dnes nejpoužívanějším nástrojem na internetu. Existuje mnoho různých typů rozšířené reality, ale všechny zahrnují vrstvení digitálního obsahu na skutečný svět, aby byl interaktivnější.

Rozšířená realita (AR) je technologie, která vrství digitální prvky na skutečný svět. Mezi příklady patří Pokemon Go nebo filtry Snapchat, které si můžete přidat na obličej před objektiv fotoaparátu telefonu.

Jaké jsou výhody a nevýhody rozšířené reality ?

Výhody rozšířené reality spočívají v tom, že vám pomůže najít cestu nebo vám pomůže hrát hru. Nevýhodou rozšířené reality je, že může rozptylovat a ztěžuje soustředění na dění kolem vás.

Rozšířená realita je dnes nejrozšířenějším nástrojem na internetu: existuje mnoho různých typů rozšířené reality, ale všechny zahrnují vrstvení digitálního obsahu na skutečný svět, aby byl interaktivnější.

Pokud se například díváte na nějakou budovu přes fotoaparát telefonu a chcete vědět, jak je vysoká nebo kdy byla postavena, aplikace rozšířené reality může překrýt informace o této stavbě na to, co vidíte přes objektiv fotoaparátu telefonu, takže se o ní můžete dozvědět více, aniž byste museli jít dovnitř nebo si vyžádat další informace od někoho jiného. Tento druh technologie existuje přinejmenším od roku 2012, kdy společnost Google uvedla na trh brýle Google Glasses – což byly v podstatě brýle s vestavěnou obrazovkou a kamerami, které promítaly obraz přímo do očí uživatelů -, ale od té doby se stala dostupnější díky tomu, že chytré telefony a tablety jsou stále populárnější než kdykoli předtím!

Virtuální realita (VR) a rozšířená realita nejsou totéž

Virtuální realita (VR) a rozšířená realita nejsou totéž, i když se do jisté míry překrývají. Obě využívají náhlavní soupravy, ale VR vytváří umělý svět, zatímco AR využívá informace shromážděné zařízeními, jako jsou telefony a brýle, k rozšíření pohledu uživatele na jeho okolí.

Pokud například hrajete baseball na chytrém telefonu v režimu AR a chcete se rozmáchnout na nadhozu, můžete vidět, kam dopadne před kontaktem s pálkou – to umožňuje strategičtější hraní než pouhé odhadování, kam míček poletí, na základě jeho aktuální trajektorie nebo trajektorie z předchozích hodů, které byly neúspěšné při odpalu na domácí metu za čáru druhé nebo třetí mety.

Historie

V roce 2016 společnost Microsoft vydala HoloLens, jedno z prvních zařízení s vysoce kvalitními funkcemi rozšířené reality, které se zobrazují na průhledné čočce, nikoli na neprůhledném headsetu nebo helmě.

Toto zařízení se od virtuální reality liší tím, že nevyžaduje nošení něčeho přes oči jako náhlavní souprava VR. Místo toho promítá obrazy do vašeho reálného prostředí prostřednictvím svých čoček, takže vypadají, jako by byly součástí vašeho okolí. Technologie používaná systémem HoloLens umožňuje uživatelům s těmito obrazy (nazývanými hologramy) různými způsoby interagovat, včetně klepání na ně a pohybu po nich, jako by to byly skutečné objekty v prostoru – a na rozdíl od některých jiných systémů rozšířené reality, které vám umožňují pouze vidět, co se děje kolem vás, ale ne přímo s něčím interagovat (jako Pokemon Go), tato technologie umožňuje uživatelům nejen vidět, ale také se dotýkat svých výtvorů rozšířené reality!

HoloLens

HoloLens je náhlavní souprava, která zobrazuje digitální obraz ve vašem zorném poli. Rozšiřuje vaši realitu a přidává k reálnému světu 3D obrazy a zvuky. Můžete si například nasadit náhlavní soupravu HoloLens a vidět virtuální objekty, které se zdají být součástí místnosti kolem vás. Nebo ji možná využijete k praktičtějším účelům: představte si, že můžete vidět pokyny promítané na předmět, když na něm pracujete!

HoloLens neslouží jen k hraní her; dnes je k dispozici spousta aplikací pro rozšířenou realitu pro rozšířenou realitu, které nabízejí užitečné funkce.

Závěr

Rozšířená realita je technologie, která překrývá digitální informace a obrázky na skutečný svět. Pomocí fotoaparátu telefonu zobrazuje postavy Pokémonů ve skutečnosti nebo překrývá hologramy na předměty.


photo Rostislav SIkora

„Rozšířená realita (AR) představuje rámec pro vylepšení prostředí reálného světa překrýváním digitálních informací. Někdy se také označuje jako smíšená, kombinovaná nebo sloučená realita.“

—Rostislav Sikora, Team leader

Rozšířená realita aplikace